Avropa Birliyində USB-C məcburiyyəti başladı
Avropa Birliyində (AB) USB-C enerji doldurma portu bu gündən etibarən yeni smartfonlar, planşetlər və kameralar kimi elektron cihazlarda məcburi hala gəlib.
AFN.az-ın xarici mediaya istinadə məlumatına görə, tullantıları azaltmağı hədəfləyən və USB-C, Micro USB və Lightning kimi müxtəlif elektron cihazların fərqli enerji doldurma portlarını uyğunlaşdıracaq AB-nin vahid enerji doldurma qaydası bu gündən etibarən qüvvəyə minib.
Bu kontekstdə Aİ ölkələrində portativ elektron cihazlar üçün yeni standart enerji doldurma portu USB-C olacaq.
Bütün yeni smartfonlar, planşetlər, rəqəmsal kameralar, qulaqlıqlar, portativ video oyun konsolları, dinamiklər və klaviaturalarda USB-C şarj portu olmalıdır.
Bundan əlavə, elektron cihazların sürətli enerji doldurma sistemləri də uyğun olacaq.
USB-C qaydası 28 aprel 2026-cı ildən başlayaraq noutbuklara da şamil ediləcək.
Xatırladaq ki, Aİ 2022-ci ildə vahid enerji doldurma giriş qaydasını təsdiqləyib və onun qüvvəyə minməsi üçün 2 il vaxt verib.
AB-nin tənzimləməsi fərqli enerji doldurma portlarından istifadə edən "Apple" məhsullarında dəyişikliklərə səbəb olub və şirkətə yeni cihazlarının enerji doldurma portlarını USB-C-yə dəyişməyə imkan verib.
Hazırda əksər cihazlar USB-C girişi ilə doldurulur. Eyni giriş yeni noutbuklarda, eləcə də qulaqlıqlarda və müxtəlif digər aksessuarlarda da mövcuddur.