Dünya Bankı Misirlə 7 milyard dollarlıq tərəfdaşlıq proqramını təsdiqləyib
Dünya Bankının Direktorlar Şurası Qahirənin Beynəlxalq Yenidənqurma və İnkişaf Bankından (BYİB) və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasından 7 milyard dollar kredit alacağı 2023-2027-ci maliyyə illəri üçün yeni tərəfdaşlıq sənədini təsdiqləyib.
AFN.az xəbər verir ki, bu barədə məlumat DB-nin saytında dərc olunub. “Dünən Dünya Bankı Qrupunun İcraçı Direktorlar Şurası Misir üçün DB-nin 2023-2027-ci maliyyə illəri üzrə strategiyasını müəyyən edən yeni Tərəfdaşlıq Çərçivəsini təsdiqləyib”, - deyə məlumatda bildirilir.
Qeyd olunduğu kimi, proqram kreditlər şəklində 7 milyard ABŞ dolları məbləğində maliyyə paketi vasitəsilə həyata keçiriləcək: BYİB-dən ildə 1 milyard dollar və proqram müddətində İFC-dən 2 milyard dollar.
2022-23-cü maliyyə illərində Misirdə ümumi makroiqtisadi vəziyyətin orta müddətli yaxşılaşmaya başlamazdan əvvəl müşayiət olunan şoklarla daha da ağırlaşacağı gözlənilir.