Qazaxıstan Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayan təyyarənin xronologiyasını paylaşdı
Qazaxıstanın nəqliyyat naziri Marat Karabayev bildirib ki, Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayan Azərbaycan təyyarəsinin idarəetmə sistemi Qazaxıstanın hava məkanına daxil olmazdan əvvəl itirilib.
Qazaxıstan rəsmiləri Aktau şəhərində baş verən təyyarə qəzası ilə bağlı mətbuata brifinq verib. Qazaxıstanın nəqliyyat naziri Karabayev qəzanın xronologiyasını bölüşüb, Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən Azərbaycan Hava Yolları AZAL-a məxsus "Embraer 190" tipli təyyarə ölkənin Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayıb.
İlk siqnalı Qazaxıstan vaxtı ilə saat 10:43-də Rusiyanın Rostov hava idarəetmə mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən aldıqlarını bildirən Karabayev, bu siqnalın Mahaçqala və Bakıdakı hava şəraiti ilə əlaqədar ekipajın Qazaxıstanın Aktau şəhərinə uçmağa qərar verdiyini bildirib.
Təyyarənin Qazaxıstan hava məkanına girməzdən əvvəl idarəetmə sistemlərini itirdiyini bildirən Karabayev, “Saat 10:53-də Rostov uçuş direktoru Aktauda uçuş müdirinə təyyarənin sərnişin kabinəsindəki oksigen çəninin partladığı, sərnişinlərin halının pisləşdiyi və eniş zamanı tibbi müdaxilə tələb olunduğu barədə məlumat verdi" deyib.
Bundan sonra dərhal Aktau hava limanında təcili yardım qruplarının hazırlandığını bildirən Karabayev, “Saat 11:02-də təyyarənin pilotları Aktau hava limanının qülləsinin hava hərəkəti məmuru ilə əlaqə saxladılar. Məmur təyyarəni hava limanına endirmək üçün bütün lazımi prosedurları təmin edib. Təyyarənin uçuş zolağı ilə vizual təmasını təmin etmək üçün uçuş-enmə zolağının işıqları yandırılıb" qeyd edib.
Karabayev bildirib ki, ekipaj iki dəfə uçuş-enmə zolağına enməyə cəhd edib, lakin bu vaxt hündürlük itkisi və marşrutda qeyri-sabitlik müşahidə olunub, saat 11:28-də ekipajla əlaqə kəsilib və təyyarə yerə çırpılıb.
Aktau Regional Nəqliyyat Prokuroru Abılaybek Ordabayev də hadisə yerində araşdırmaların davam etdiyini bildirib.
Hadisə yerinin təhqiqatını Azərbaycanla əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirdiklərini qeyd edən Ordabayev təyyarədə sağ qalanların və qəzaya şahid olanların ifadələrinin alındığını, təyyarənin qalıqları da daxil olmaqla sübutların toplanması işlərinin davam etdiyini bildirib.
Hadisə yerinin 4 min kvadratmetrlik böyük bir sahə olduğunu və təhlükəsizliyi təmin etmək üçün mühasirəyə alındığını bildirən Ordabayev, təyyarənin iki qara qutusunun da tapıldığını qeyd edib.
Ordabayev əlavə edib ki, təyyarə qəzasında həlak olan 38 nəfərdən 9-nun şəxsiyyəti müəyyən edilib.