Gürcüstanda Avropa İttifaqı tərəfdarları parlament seçkilərinin təkrar keçirilməsini tələb edib
Paytaxt Tbilisidə Gürcüstanın 2028-ci ilin sonuna qədər Avropa İttifaqı (Aİ) ilə üzvlük danışıqlarının başlamasını gündəmə gətirməməsinə qarşı iki həftədir davam edən nümayişlər hökumətdən parlament seçkilərini təzələməyi tələb edib.
Gürcüstan hökumətinin ölkənin Aİ-yə üzvlük danışıqlarının başlanmasını 2028-ci ilin sonuna qədər dayandırmaq qərarından sonra başlayan nümayişlər 14 gündür ki, davam edir.
Əvvəlki günlərdə olduğu kimi, gecə saatlarında Tbilisiyə toplaşan minlərlə insan hökumətin danışıqlara dair qərarına reaksiyalarını davam etdirib.
Parlament binası qarşısına toplaşan nümayişçilər nümayişlərin ilk həftəsində saxlanılanların azad edilməsini tələb ediblər.
Tbilisinin mərkəzindəki Şota Rustaveli küçəsini nəqliyyatın hərəkətinə bağlayan nümayişçilər Gürcüstan, Aİ bayraqları və hökumət əleyhinə plakatlar qaldırıblar.
Bəzi nümayişçilər oktyabrın 26-da ölkədə keçirilən parlament seçkilərinin nəticələrini tanımadıqlarını bəyan edərək, hökuməti seçkiləri yenidən keçirməyə çağırıblar.
Tiflisdəki nümayişlərdə bəzi ictimai işçilər də iştirak edib və yürüş ediblər.
Gecə yarısından sonra nümayişçilər dağılmağa başlayıb.
Batumi şəhərində nümayişlər davam edir.