Çin ABŞ-ın çip sənayesi ilə bağlı araşdırma başlatmasına etiraz etdi
Çin ABŞ administrasiyasının yerli çip sənayesindəki sənaye siyasətləri və tətbiqləri ilə bağlı araşdırma başlatmasına sərt reaksiya verib və öz hüquq və maraqlarını qorumaq üçün bütün lazımi tədbirləri görəcəyini bəyan edib.
Çin Ticarət Nazirliyindən verilən açıqlamada, araşdırmanın qlobal sənaye və təchizat zəncirlərinin fəaliyyətini pozacağı, ABŞ-ın biznes və istehlakçılarının maraqlarına zərər verəcəyi bildirilib.
Açıqlamada ABŞ-ın Çinin yerli sənayesini dövlət dəstəyi ilə gücləndirərək qlobal bazara hakim olmağa çalışdığı iddiasına etiraz edilərək, Vaşinqton rəhbərliyinin Çip və Elm Qanunu kimi tənzimləmələrlə öz yerli çip sənayesinə də əhəmiyyətli subsidiyalar verdiyinə diqqət çəkilib.
Açıqlamada xatırladılıb ki, ABŞ çip istehsalçıları qlobal bazarın təxminən 50 faizinə sahibdirlər və Çinin ABŞ-a çip ixracı ABŞ-ın Çinə ixracından çox azdır.
Bəyanatda ABŞ-dan faktlara və çoxtərəfli ticarət qaydalarına hörmət etməyə və yanlış təcrübələrinə dərhal son qoymağa çağırılıb və Çinin istintaqı yaxından izləyəcəyi, hüquq və maraqlarını qorumaq üçün qətiyyətlə bütün lazımi tədbirləri görəcəyi qeyd edilib. .
Qeyd edək ki, ABŞ Ticarət Nümayəndəliyi (USTR) tərəfindən verilən açıqlamada, Çinin yarımkeçirici sənayesinə hakim olmağa yönəlmiş hərəkətləri, siyasətləri və tətbiqləri ilə bağlı araşdırma başladıldığı açıqlanıb.
Çinin yarımkeçirici sənayesində yerli və qlobal bazarlara hakim olmağa çalışdığı ifadə edilən açıqlamada, ölkənin lokallaşma və özünü təmin etmək üçün geniş şəkildə rəqabət əleyhinə və bazardan kənar üsullardan istifadə etdiyi iddia edilib.
Bəyanatda Çinin hərəkət, siyasət və tətbiqlərinin ABŞ və digər iqtisadiyyatlara zərərli təsirləri olduğuna diqqət çəkilərək, bunun ABŞ-ın rəqabət qabiliyyətini, tədarük zəncirlərini və iqtisadi təhlükəsizliyini zəiflətdiyi qeyd edilib.